وبلاگ "سلّم" نوشت:
هر عفیفه ای محجبه هست ولی هر محجبه ای عفیفه نیست
فرهنگی نوشت:
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۱
Share/Save/Bookmark
 
حجاب باید باعث استتار و عدم جلب توجه شود و صرف پوشاندن نیست که مثلا با یک شلوار ساپورت نیز محقق شود
به گزارش سرویس وبگردی همه با هم به نقل از وبلاگ "سلّم" نوشت:
هر عفیفه ای محجبه هست ولی هر محجبه ای عفیفه نیست ! عفاف از صفات روحی انسان می باشد که یکی از مواضع تجلی آن حجاب ظاهری است ، یکی دیگر از مواضعی که تجلی گاه عفاف و حیا می باشد کیفیت برخورد و رفتار با دیگران چه مرد و چه زن است ؛ صحبت کردن و ارتباط معقول تحت چهار چوب اخلاق و شرع با نامحرم هیچ اشکالی ندارد ، به عبارتی دیگر نگاه باید به جایگاه انسانی افراد باشد ولی اگر این نگاه تحت شعاع مسائل جنسیتی قرار بگیرد بستر ساز نفاق در روابط بین انسان ها خواهد شد ، به طوری که معیار های احترام به دیگران ویژگی های جسمی و فیزیکی افراد می شوند نه جایگاه انسانی آن ها ، و بازتاب این نگرش در اجتماع باعث استحاله ی ارزش ها خواهد شد به طوری که افراد برای اینکه در جامعه مورد احترام و تکریم قرار بگیرند به ضد ارزش ها و معیار ها ی پوچ روی می آورند و در اینجا است که لباس مارک دار جای تقوا که معیار کرامت انسان ها است را می گیرد .
حال ظرافت جسمی در زنان و درک بصری قوی مردان باعث حساس شدن روابط میان این دو نوع شده است که اگر مدیریت و هدفمند نشود چه از سوی مردان و چه از سوی زنان خواستگاه رفتارهای غیر صادقانه و کاسب کارانه ی هوای نفس خواهد شد که نتیجه ای جز فساد و بد اخلاقی نخواهد داشت ، البته نباید حجاب و عفاف را برای زنان و مدیریت نگاه را در مردان منحصر کرد ؛ تمام این موارد به تعاریف افراد از ارزش ها و غیر ارزش ها و مطابق با واقع بودن آنها با حقیقت امر بستگی دارد ، به گونه ای که مردان در دامن زدن به حیایی زنان ، و زنان در زمینه سازی برای انحراف اخلاقی مردان نقش بسزایی خواهند داشت ؛ نگاه عوامانه و سطحی به مسئله ی عفاف و حجاب و تقلیل دادن آن ها به یک سری قوانین مدنی بشری متغیر در جوامع مختلف خیانت به انسانیت است ، به عبارتی دیگر طوری به حجاب نگاه می کنند که انگار دارای جایگاه و ارزش ذاتی نیست و اهمیت آن صرفا به خاطر مواضع حاکمیت مدنی است .
حجاب باید باعث استتار و عدم جلب توجه شود و صرف پوشاندن نیست که مثلا با یک شلوار ساپورت نیز محقق شود ، گاهی مشاهده می شود که بعضی دختران با رفتار های نادرست همین حجاب و چادر را وسیله جلب توجه و عشوه گری قرار می دهند و اینجا است که خلا عفاف احساس می شود ، و متاسفانه این مسئله دامن گیر مردان نیز شده که برای جلب توجه و ارضای عاطفی دست به هر کاری می زنند که ظهور و بروز آن در افراد مختلف است مثال یکی با مو و ریش و دیگری با شلوار فاق کوتاه شرحه شرحه شده و غیره . . . رنگ مشکی تا وقتی مد باشد خوب و زیبا است ولی به رنگ چادر که می رسد باعث افسردگی است ! چادر دست و پاگیر بوده و سلب راحتی می کند امام راه رفتن با کفش های پاشنه ده سانتی نه ! اصلا ! و این سردرگمی ها حاصل عدم شناخت جایگاه انسانی و تعریف نادرست ارزش ها می باشد .
کد مطلب: 20655
مرجع : وبلاگ سلم