همه با هم:
سرکوب مسلمانان کشمیر از ابتدا تاکنون
گزارش:
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۵
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش همه با هم، موج اعتراضات مسلمان کشمیر در حالی از جمعه 18 تیرماه شروع شد که برهان وانی رهبر 22 ساله حزب مجاهدین به ضرب گلوله کشته شد در هر حال این جرقه ای بود که نارضایتی‌های فروخفته مردم پس از گذشت یک هفته را شعله ور ساخته و مسلمان شبه قاره هند را به خیابان ها کشاند.

در پی مرگ این شهروند مسلمان در کشمیر سه روز عزای عمومی اعلام و اعتراضات به اقدام پلیس هند همچنان ادامه دارد. زمانی که تشییع "وانی" با شکوه هرچه‌تمام‌تر برگزار شد، تظاهرکنندگان با قوت بیشتر به کار خود ادامه داده و در مواجهه با برخوردهای خشن پلیس هند واکنش نشان دادند.

در راه‌پیمایی روز چهارشنبه 23 تیر بر طبق آنچه خبرگزاری های بین المللی مخابره کردند سید علی شاه‌گیلانی و یاسین ملک از رهبران مسلمانان کشمیر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. گروه‌‌های معترض و استقلال‌طلب با صدور بیانیه‌ای خواستار ملحق‌شدن مردم منطقه کشمیر پاکستان به اعتراضات شدند. همچنین حزب مجاهدین بخاطر مرگ رهبر جوان خود، دهلی را به اجرای عملیات تلافی‌‌جویانه تهدید کرد.

نواز شریف رئیس‌جمهور پاکستان نیز در نشستی ضمن محکوم کردن حوادث کشمیر گفت: دولت پاکستان از نظر اخلاقی و سیاسی و دیپلماتیک از مردم کشمیر حمایت می‌‌کند. او با تأکید بر اینکه برهان وانی یک تروریست نبوده است، روز 18 ژوئیه را به مناسبت کشتار مردم کشمیر به دست نیروهای هند، «روز سیاه» اعلام کرد.

درگیری‌های مردم کشمیر با نیروی امنیتی هند از ۸ روز گذشته تاکنون بیش از ۴۰ کشته برجا گذاشته اما گفته می شود بیش از ۳ هزار نفر نیز در انتظار درمان در بیمارستان‌های مختلف این منطقه هستند و این در حالی است که برای سرکوب صدای مردم، رسانه‌های کشمیر نیز تحریم شده‌اند.
کد مطلب: 21437