یارانه 45 هزار و 500 تومانی از سفره مرفهین جامعه حذف می‌شود؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۶
Share/Save/Bookmark
 
با توجه به تجربیات گذشته، حتی خبر حذف پردرآمدها موجب هرج و مرجی در جامعه شده که دولت اگر تصمیم به شروع حذف پردرآمدها را داشته باشد،‌ شرایط پس از آن قابل پیش بینی نیست.
به گزارش سرویس اقتصادی همه با هم، پنجاه و یکمین یارانه نقدی مربوط به اردیبشهت ماه در حالی امشب به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود که طبق مصوبه مجلس، دولت از فروردین سال گذشته در پی حذف یارانه "ثروتمندان" بوده است.

در این راستا، در کنار اقداماتی که سال گذشته از طریق ثبت نام‌های مجدد و ارائه سخنرانی‌های مختلف برای حذف یارانه بگیران ثروتمند صورت گرفت، در ماه‌های پایانی سال 93 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرد: "حذف خانوارهای پردرآمد از مدت‌ها قبل در راستای تبصره 21 قانون بودجه شروع شده اما ضرورت ندارد که رسانه‌ای شود و درباره آن در رسانه‌ها گزارش منتشر شود."

بر این اساس؛ ورود به سال 94 همراه بود با سوال‌های مکرر رسانه‌های مختلف از دولت مبنی بر زمان حذف یارانه ثروتمندان، دغدغه‌ای که در نهایت منجر به انتشار خبر "حذف یارانه 5 گروه درآمدی در سکوت خبری" شد، شائبه‌ای که چند ساعت بعد توسط سخنگوی دولت تکذیب گردید.

اما با این وجود، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه فرآیند حذف یارانه افراد پردرآمد شروع شده است، در عین حال گفت:‌ تعداد حذف شدگان از لیست یارانه بگیران قابل ملاحظه نیست.

همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هیات دولت طبق مصوبه مجلس مقرر کرد که ساماندهی یارانه ثروتمندان را شروع کنیم ما این ساماندهی را از 30 هزار نفر شروع کردیم و تا 50 هزار نفر و سپس 100 هزار و 200 هزار نفر نیز پیش رفتیم. همچنین کنار آن نظام اعتراض به حذف یارانه را طراحی و اجرا کردیم.

اظهارات رسانه‌ای مسئولان درخصوص حذف یارانه ثروتمندان و انتقادات وارده بر آن درحالی صورت می‌گیرد که دولت سال گذشته در پی پاسخگویی به زمان حذف یارانه پردرآمدها بود و امسال نیز دنبال پاسخ برای علت حذف یارانه بگیران پردرآمد!

بر اساس این گزارش؛ هم در بودجه 93 و هم در بودجه 94 بر ضرورت حذف یارانه قشر پردآمد تاکید شده است، یارانه‌ای که تاکنون می‌توانست در شریان‌های اصلی اقتصاد کشور به کار گرفته شود تا هم تولید به توسعه دست کمک کند و هم به تبع آن اشتغال و شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه رو به بهبودی گام بردارد.

اما با توجه تجربیات گذشته، حتی خبر حذف پردرآمدها موجب هرج و مرجی در جامعه شده که دولت اگر تصمیم به شروع حذف پردرآمدها را داشته باشد،‌ شرایط پس از آن قابل پیش بینی نیست. علاه بر این اگر به همین روال پیش برویم و به همه ثبت نام کنندگان یارانه پرداخت شود، بدهی برای دولت ایجاد خواهد کرد که مطمئناً عواقب آن از عکس العمل حذف شدگان به مراتب بدتر خواهد بود.

از این رو تنها باید منتظر ماند و دید دولت چه زمانی عزم خود را جهت انجام این قانون مهم جزم می‌کند؟
کد مطلب: 20643
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان