«پایتخت ۴» ماه رمضان تلویزیون را نجات خواهد داد؟
رسانه نوشت
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۶
Share/Save/Bookmark
 
«پایتخت ۴» ماه رمضان تلویزیون را نجات خواهد داد؟
وبلاگ “کهکشان حیا” نوشت:

شبکه یک سیما سریال  «فوق سری» را پخش کرد. سریالی که اگر چه با حضور کارگردان و بازیگری مانند مهدی فخیم زاده باید یه یکی از پرمخاطب ترین سریال‌های نوروزی تبدیل می شد اما ضعف فیلمنامه که در اکثر آثار سینمایی و تلویزیونی به چشم می‌خورد؛ خصوصا در قسمتهای پایانی آن هم به شدت مخاطب را رنج داد و غلبه اقتدار تبهکاران بر پلیس و نیروی انتظامی بسا جای شک و تردید در عملکرد حامی سریال یعنی معاونت اجتماعی ناجا که وظیفه معرفی توانمندیهای پلیس در مجموعه های هنری دارد را باقی گذاشت!

سریال «فوق سری» مهدی ‌فخیم‌زاده را می‌توان یک سروگردن پایین‌تر از آثار قبلی این کارگردان دانست اما به نسبت سریال‌های شبکه‌های دیگر سیما در حد متوسطی بود.

هر چند در زمان پخش سریال مهدی فخیم زاده در گفتگویی اعلام کرده بود این سریال من نیست و سر و ته سریال زده شده است! اما در مجموع با توجه به خلا تولیدات نوروزی قابل توجه در شبکه یک سیما، این سریال با طیف قابل توجهی از مخاطبان دنبال شد.

 

اما شبکه دو سیما مطابق سال‌های گذشته با مجموعه موفق «کلاه قرمزی» مخاطبان بسیاری از کودکان و نوجوانان و بزرگسالان را با خود همراه کرد. مجموعه‌ای که طبق سالیان گذشته خود با اما و اگرهای تولید و یا عدم تولید «کلاه قرمزی» به پخش رسید و درصدر پرمخاطب‌ترین مجموعه‌های نمایشی سیما قرار گرفت.

مجموعه ای که به قوت و قدرت جذابیت شخصیتهای سریال و حضور مهمانان خاص و بعضا غافل‌گیر کننده در جمع عروسکهای با نمک امسال هم موفق شده بود مخاطبان  البته همیشگی‌اش را داشته باشد. هر چند دست اندرکاران این سریال باید توجه داشته باشند که این ظرفیت مخاطب گنجینه ارزشمندی است که باید به آن بها داده و در سالهای آینده با فضایی متفاوت به خانه های مردم بیایند و از تکرار بپرهیزند تا مخاطب همچنان با مجموعه همراهی کند.

شبکه سه سیما اما با سریال «در حاشیه» مهران مدیری و البته از ۶ فروردین ماه به دلیل تقارن با ایام فاطمیه به جمع مخاطبان پیوست. سریالی که در طول ساخت با کش و قوس‌ها و حاشیه‌های فراوان و اعتراضهای بعضا نابه جای یک گروه صنفی مواجه شد.اما با توجه به ذات سریالهای مدیری که برای جا افتادن در بین مخاطبان نیاز به زمان دارد سریال «در حاشیه» به دلیل بازگشت و آشتی مهران مدیری و احساس نیاز به فضای طنز و شادی در زندگی و جامعه می‌توان این نوید را داد که این سریال در آینده ای نه چندان دور یکی از پربیننده ترین سریالهای تلویزیونی سیما می‌شود.هر چند که از لحاظ کیفیت با اما و اگر های زیادی مواجه شده است و خیلی‌ها نسبت به تکنیک فنی کار و سطح شوخی‌ها اعتراض کرده‌اند.

اما شبکه پنج سیما با یک ملودرام خانوادگی به نام «سربه راه» به کارگردانی سعید سلطانی به جمع مجموعه های نورزی اضافه شد. سریالی که قصه‌ای ساده، معمولی و قابل پیش بینی داشت و نتوانست به دلیل سادگی در بیان و ارتباط با مخاطب، بینندگان خود را با خود همراه کند و نمره قبولی بگیرد.

در نتیجه تولید چند سریال و مجموعه تلویزیونی، اما مدیران شبکه‌های مختلف سیما عملکرد مثبت و مطلوبی از خود نشان ندادند و نتوانستند که انتظارات مخاطبان رسانه ملی را آن‌چنان که باید و شاید برآورده کنند. حالا باید با توجه به نزدیک بودن ایام ماه مبارک رمضان منتظر ماند تا ببینیم چه سرنوشتی برای سریال‌های مناسبتی دیگر رقم خواهد خورد!

انتهای پیام/

کد مطلب: 20143