شرعی که در فرهنگ ذبح غیراسلامی شد
رسانه نوشت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۲
Share/Save/Bookmark
 
شرعی که در فرهنگ ذبح غیراسلامی شد

وبگاه "البرزبان" نوشت:

انقلاب که شد خیلی ها فکر کردند دیگر خیالمان لااقل در جنبه فرهنگ راحت شد و از امروز دیگر فرهنگ اسلامی روز به روز گسترش پیدا می‌کند. به همین منظور دستگاهی در حد وزارت مشخص شد که جانب فرهنگی کشور را اداره کند و اموری چون شعر و موسیقی سینما و تاتر و ... را که حامل‌ فرهنگ به حساب می آیند کنترل نماید و اجازه ندهد تا از چهار چوب اصول اسلامی خارج شوند.
ثبات در فرهنگ صحیح و اصلاح فرهنگ های غلط در واقع ضامن صحت همه جانبه یک کشور است. امام راحل(ره) در مورد محوریت فرهنگ چنین می‌فرمایند :
فرهنگ مبدأ همه خوشبختي‌ها و بدبختي‌هاي ملت است... آن چيزى كه ملت‌ها را مي ‏سازد فرهنگ صحيح است... اگر فرهنگ درست ‏بشود يك مملكت اصلاح مي ‏شود.(1)
اما این آسودگی خاطر خیلی به طول نینجامید و با ورود عناصر مختلف و تفکرات متفاوت در دستگاه های مختلف کشور علی الخصوص وزارت فرهنگ، کار به جایی رسید که فرهنگ به عنوان اصلی ترین دغدغه دلسوزان نظام در رأس گفت و شنود ها و نقد و نظر ها قرار گرفت.
این وزارت خانه متاسفانه دوره قابل توجهی از عمر بعد از انقلاب خود را در اختیار افراد و جریان‌هایی سپری است که با نگرش لیبرالیستی و امانیستی به مقوله فرهنگ نگاه می‌کردند و عمدتا از لحاظ فکری به جریان های فکری وابسته بودند که محوریت دین را علی الخصوص در فرهنگ نمی‌پذیرفتند.
از جمله دوره هایی که تفکری غیر از تفکر آرمانی انقلاب بر این وزارت خانه حاکم بود؛ میتوان به دوره مدیریت یکی از سران فتنه در دولت سازندگی بر این وزارت خانه اشاره نمود. البته تفکر پرورش یافته غرب که حالا قرار بود اسلام را در شریان‌های فرهنگی این کشور جاری کند!! به دلیل فضای موجود بعد از جنگ و روحیه تقدس در جامعه و نیز نمود فرهنگ شهادت در بدنه اجتماعی، قدرت جولان پیدا ننمود و کناره گیری نمود. اما از همان دوره جذب عناصر منحرف فرهنگی به این وزارت خانه شروع شد .
دیری نپائید که با رخداد دوم خرداد، همان تفکر لیبرالی که زمانی از اداره دستگاه فرهنگی با آرمان‌های انقلاب عاجز بود، بر کل دستگاه اجرایی کشور حاکم شد و این آغازی بود بر یکی از ننگین ترین دوران‌های وزارت فرهنگ. در این دوره عطاء الله مهاجرانی اسب وزارت را زین نمود و بر کرسی تصمیم گیری فرهنگی کشور نشست . این دوره را می‌توان دوره اسلام ستیزی و تقدس زدایی وزارت فرهنگ دانست در این دوره توهین به مقدساتی چون قرآن و ائمه در مطبوعات کشور رواج پیدا کرد و فیلمهایی با مضامین غیر مطابق با فرهنگ ایران اسلامی مجوز اکران گرفت .
خروج از خط قرمزهای دین در این دوره به حدی بود که بزرگان زبان به اعتراض گشودند و مراجع به نصیحت و ارشاد دولت پرداختند، اما به دلیل بی توجهی به این دلسوزی ها در پی توهین به یکی از مفاخر حوزه های علمیه روحانیون، علما و مراجع به مدت سه روز در مسجد اعظم قم تحسن نمودند و اعتراض خود را نسبت به عملکرد دستگاه فرهنگی دولت اعلام داشتند .
نشر کتاب‌هایی با مضامین غیر الهی و ضد دینی در این دوره تا بدانجا پیش رفت که حتی کتب ضاله ای چون کتاب‌های شیطان پرستی و عرفان‌های کاذب به وفور در بازار یافت می‌شد و خوانش نوشته جات افراد معلوم الحالی چون اشو و کائولو پوئیلو نویسنده رمان‌هایی با مایه های عرفان سرخ پوستی به واسطه سیاست وزارت فرهنگ وقت در بین جوانان و طیف باصطلاح روشنفکر رواج پیدا نمود .
پس از جنایات فرهنگی متعدد در آن دوره با فشار بزرگان و دلسوزان نظام وزیر وقت مجبور به استعفا شد و چیزی نگذشت به دلیل کشف فساد اخلاقی و نیز رو شدن روابط خاص با خارج از کشور مجبور به فرار از کشور شده و به عنوان پادوی رسانه های بهائی و اپوزوسیون خارج از کشور اقدام به زهر ریزی به جریان انقلاب اسلامی نمود .
پس از او و در زمان وزیر دوم دوره اصلاحات و دوره های وزارت در دولت عدالتخواهی وزارت فرهنگ در رکود خاصی فرو رفته و عملا به رتق و فتق امور روزانه خود مشغول بود.
تمام مشکل دلسوزان در خصوص وزارت فرهنگ عمل بر اساس مر شریعت و دین است چرا که معتقدند با ابزار دینی نمیتوان فرهنگ دینی ایجاد نمود .
با روی کار آمدن دولت یازدهم جیغ بنفش در وزارت فرهنگ به صدا در آمد و دلسوزان نظام و اسلام با هشدار در مورد مدیریت این وزارت خانه حساس خواستار تسلط فردی دلسوز و متعهد به مبانی الهی و اسلامی بر این وزارت خانه شدند.
اما این روزها متاسفانه شاهد مسائلی هستیم که یاد آور جریان‌های سخت دوران اصلاحات است خروج از حریم شرع مثل دادن مجوز به خوانندگان زن و رفتن به سمت فرهنگ غیر دینی و میدان دادن به عناصری که از مایه های دینی مناسبی برخوردار نیستند چون خوانندگان خاص خارج نشین و همراهان فتنه و توهین برخی از مطبوعات به مقدسات دینی چون جریان شارلی ابدو و نیز برخورد های غیر متعارف با برخی از فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نشان از شروع دوباره دوره ای پر مناقشه در عرصه سیاسی فرهنگی کشور دارد.
امروز متاسفانه در برخی از موارد شاهد شرعی هستیم که در فرهنگ، ذبح غیر اسلامی شده است .
البته هنوز برای وزیر محترم زمان باقیست و به ایشان توصیه می کنیم با مطالعه در مبانی اسلامی و نیز کمک گرفتن از مشاوران دین شناس مسیر مدیریت خود را اصلاح نمایند و نامی نیک از خود در عرصه فرهنگی کشور باقی گذارند .

 

انتهای پیام

کد مطلب: 19800