وبلاگ دانش آموز برتر نوشت:
دانش آموزان و فضای مجازی
فضای مجازی نوشت:
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۲
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش سرویس وبگردی همه با هم به نقل از وبلاگ دانش آموز برتر، اغلب جوانان ونوجوانان به ویژه دانش آموزان درایام تعطیلات تابستان با مشکل نحوه گذراندن اوقات فراغت روبرو هستند وازطرفی دیگربه دلیل نقش وتاثیربالای فضاهای مجازی وشبکه های اجتماعی در زندگی آحاد جامعه،این فضاها به اشتباه جای زمان فراغت واستراحت جوانان راگرفته و این امرهم تهدید وهم فرصتی بزرگ برای محسوب می شود.

میزان حضوردانش آموزان درفضای مجازی وپرسه زدن آنها درشبکه های اجتماعی؛ یکی ازموضوعاتی است که می توان آن را به لیست دغدغه های والدین اضافه کرد.چرا که کمترمادری را می توان سراغ داشت که ازوقت تلف کردن های فراوان فرزندش درفضای مجازی شکایت نداشته باشد،موضوعی که شاید بتوان نام اعتیاد اینترنتی راهم برآن گذاشت.آسیب جدی که باید بیش ازگذشته مورد توجه باشد، نفوذ شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک،وایبر، واتس آپ، لاین دربین دانش آموزان است.

به نظرمی رسد نمودار سنی استفاده کنندگان ازشبکه های اجتماعی رنگارنگ با کاهش مواجه شده وسن کاربران این شبکه ها را کمترازگذشته نشان میدهد تا جایی که دربین کاربران اینترنتی شبکه های مجازی،شاهد حضوربی حد وحساب دانش آموزان هستیم.

استقبال کمرنگ دانش آموزان از ورزش نکته ای را گوشزد میکند که می توان ازآن برای مقابله با آسیب های شبکه های اجتماعی یا کاهش استفاده دانش آموزان ازاین فضا استفاده کرد.

وقت گذرانی بدون کنترل دانش آموزان درفضای مجازی منجربه ایجاد هویت کاذب و زودگذربرای آنها می شود.

متاسفانه درسال های گذشته دانش آموزان ازفضای مجازی استفاده بی رویه می کنند وهمین موضوع منجر به انزوای دانش آموزان شده است.این هویت کاذب و زودگذر تصویری غیرواقعی برای افراد ایجاد می کند ومنجربه این میشود که افراد درتلاش و تکاپو برای حضوربیشتر در شبکه های اجتماعی شوند؛ چرا که درفضای مجازی بیش ازآنکه هویت برای فرد مطرح باشد، دانش آموزسعی در ارائه افکار وعلایق واندیشه های خود دارد که این خود بسیارخطرناک است.

اما آنچه درباره گرایش به شبکه های اجتماعی دربین جوانان ونوجوانان وبه ویژه دانش آموزان مهم به نظر میرسد این است که این قشر از جامعه به دلیل شرایط سنی که دارند از آسیب پذیری بسیار بالاتری برخوردارند وافرادی که دوران بلوغ را طی می کنند بیشتر ازهرگروه دیگری درمعرض آسیب هستند.
کد مطلب: 20897
مرجع : وبلاگ دانش آموز برتر