تبیین آکادمیک اقتصاد مقاومتی، پاسخی به یک ادعا!
اقتصاد نوشت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۳۰
Share/Save/Bookmark
 
تبیین آکادمیک اقتصاد مقاومتی، پاسخی به یک ادعا!
به گزارش همه با هم :

از آنجا که یکی از اهداف این سایت گسترش دادن گفتمان علمی به جای گفتمان سیاسی ست، تصمیم گرفتم که در جواب آقای زیبا کلام که ادعا کرده اند چیزی به عنوان اقتصاد مقاومتی وجود ندارد متنی کاملا آکادمیک را از وبلاگ یکی از دوستان قرار دهم.
متن زیر قسمتی از ادعای آقای زیبا کلام در سایت 598 می باشد که عینا بعلام لینک خبر خدمتتان ارائه می شود:

اساسا چیزی به نام اقتصاد مقاومتی وجود ندارد و آنچه که باعث ضعف و نابسامانی در اقتصاد ما می شود، واقعیت تلخ «اقتصاد دولتی» در ایران است که تمام نقاط منفی یک اقتصاد دولتی را به همراه دارد.این فساد گسترده ای را که شاهدش هستیم، محصول همین اقتصاد است...اینکه بعضی می‌گویند اگر بازار را آزاد کنید و دولت هم دخالت نکند همه چیز خود به خود خوب می‌شود، حرف قرن هجدهم در اروپاست که بعضی از قرون وسطایی های ما می‌خواهند تازه به آن برسند! ولی در عمل چه اتفاقی افتاد؟...

لینک سایت 598 ادعای آقای زیبا کلام

اگر خواسته باشیم به صورت اجمالی به ادعای آقای زیبا کلام پاسخ دهیم باید بگوییم اتفاقا اگر اقتصاد مقاومتی وجود داشت که ما امروز به آن عمل می کردیم همه صحبت این است که به جای رفتن به دنبال مدل مالزی و فلیپین و امثالهم باید به دنبال مدل اقتصادی بود که علاوه بر رونق اقتصادی متناسب با آرمانها و اهداف نظام مبارک جمهوری اسلامی نیز باشد. زیرا هدف ما فقط رسیدن به رفاه مادی نیست بلکه علاوه بر رفاه مادی ما به دنبال تکامل معنوی بشر نیز هستیم.
اینک توجه شما را به تبیین آکادمیک از اقتصاد مقاومتی در لینک زیر جلب می کنم و پیشاپیش از طولانی بودن مطلب عذر خواهی کرده و صبر شما را می ستایم.

تبیینی آکادمیک از اقتصاد مقاومتی

تبیینی آكادمیك از اقتصاد مقاومتی

بسم الله الرحمن الرحیم

تذكر:

- طرح این بحث به دوره چهارم اندیشه ورزی برای عدالت و پیشرفت در سال ۱۳۸۸ باز می گردد؛ ان شاء الله كه برای فهم اقتصاد مقاومتی مفید باشد.

- اخیرا بعضی اظهار نموده اند كه در فهم اقتصاد مقاومتی دچار مشكل هستند.

......

(متن جلسه بیستم و پنجم از مرحله چهارم اندیشه ورزی برای عدالت و پیشرفت توأمان –بیست و پنجم شهریور ماه سال حرکت به سوی اصلاح الگوی مصرف- مصادف با ماه مبارک رمضان ۱۴۳۰)

در جلسات گذشته شش محور بحث شد، نتیجه محورهای سه گانه ی اول؛ حفظ نظام مبارک جمهوری اسلامی بوسیله تئوریزه کردنش است، در سه محور دوم چگونگی تئوریزه کردن ساختار نظام مبارک جمهوری اسلامی را بررسی کردیم. بر اساس مباحث گفته شده ساختار نظام در سه سطح خرد، کلان، توسعه تئوریزه می شود.

1. تبیین چگونگی شکل گیری اختیارات اجتماعی؛ همان تئوریزه کردن نظام در سطح توسعه است.

2. تبیین کیفیت تقاضای موثر اجتماع انقلابی مردم ایران ؛ همان تئوریزه کردن نظام در سطح کلان است.

3. تبیین شکل گیری فرآیند مدل مقاومت جمهوری اسلامی در سالهای گذشته نیز همان تئوریزه کردن نظام در سطح خرد است.
کد مطلب: 19906