زینب کبری (س) الگویی بی نظیر در جامعه اسلامی
مذهبی نوشت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۹
Share/Save/Bookmark
 
وبلاگ بی نظیر نوشت:امروز سالروز تولد زینب کبر سلام الله علیها است زينب كبرى سلام الله عليها، پيامبر خون شهداى كربلا و همراه حسين‏ علیه السلام در نهضت ‏خونين عاشورا. حضرت زينب، دختر امیرالمومنین و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در سال پنجم‏ هجرى، روز 5 جمادى الاول در مدينه، پس از امام حسين‏ علیه السلام به دنيا آمد.

زینب کبری شخصیتی که قلم توان نوشتن فضائلش را ندارد شخصیتی عقیله بنی هاشم وکوه صبر یاد می شود ،به مناسبت روز میلاد این بانوی کریه به روز پرستار نامیده شده است ،البته پرستاری گوشه ای از اخلاق ورفتارشان بوده است .

زینب کبری سلام اله علیها شخصیتی هستند که در هشت سال دفاع مقدس مادران و همسران شهید حضرت زینب سلا م الله را الگوی خود قرار داده وتوانستند مصیبت از دست دادن عزیزانشان را تنها با یاد زینب کبری تحمل کنند یاد زینب کبری سلام الل علیها بود که توانستیم دشمن را شکست دادیم .

زینب کبری سلام الله علیها الگویی برای تمام عصرها که نباید فراموش شود زنان جامعه ی برای مقابله با هجمه فرهنگی از سوی غربی ها باید ایشان را الگوی زندگی قرار دهند.

فضائل آن حضرت به طور خلاصه


1.صبر آن حضرت: «شهید مطهری» در این رابطه می نویسد: «در حماسه حسینی آن كسی كه بیش از همه درس تحمل و بردباری را آموخت و بیش از همه این پرتو حسینی بر روح مقدس او تابید خواهر بزرگوارش زینب ـ سلام الله علیها ـ بود». و در ناسخ التواریخ آمده است: «محققاً از آغاز خلقت تاكنون از هیچ زنی از زنهای انبیاء و اولیاء با این حلم و بردباری پدید نیامده است».


2.عبادت آن حضرت: «زینب كبری در تمام مدت اسارت تهجد و نماز شبش تعطیل نشد»در كتاب ریاحین الشریعه آمده است: «شب زنده داری زینب در تمام عمرش ترك نشد حتی شب یازدهم محرم»


3.سخن وری آن حضرت: خطبه های آتشین و زیبای زینب در كوفه و شام كه یزید و یزیدیان را رسوا ساخت در حد اعلای فصاحت و بلاغت بود. شهید مطهری در این رابطه می نویسد:
«خطابه ای كه حضرت زینب در مجلس یزید خوانده است از خطابه های بی نظیر دنیاست».


4.علم آن حضرت: زمانی كه حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ خطبه پرمحتوا و آتشین خود را در بازار كوفه ایراد نمود، امام سجاد ـ علیه السلام ـ در تأیید مقام علمی زینب ـ سلام الله علیها ـ فرمود: الحمدلله تو دانشمند و عالمه ای بدون معلم و بانوی خردمندی بدون استاد می باشی».این سخن امام سجاد ـ علیه السلام ـ نشان دهنده علم لدنی آن حضرت می باشد.


5.بزرگواری آن حضرت: در بزرگواری آن حضرت ـ سلام الله علیها ـ همین نكته بس كه «زمانی كه در عصر روز عاشورا دو پسرش را شهید كردند از خیمه پای بیرون نگذاشت»در حالی كه هنگام شهادت سایر شهدا از خیمه بیرون می آمد و امام حسین ـ علیه السلام ـ را دلداری می داد ولی اینجا برای این كه برادرش حسین ـ علیه السلام ـ خجالت نكشد از خیمه بیرون نیامد.


6.عصمت ایشان: در كتاب «زینب بنت الامام امیر المؤمنین» مقام عصمت را برای این بزرگوار ذكر می كند و می نویسد: هر چند مقام عصمت برای ایشان «ضروری دین» نیست ولی به این مرحله رسیده اند...» و خلاصه باید گفت: «شئونات باطنیه و مقامات معنویه حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ نایبه زهرا، امینه خدا.. . را هیچ كس نتواند به تحریر و تقریر در آورد».«ابن اثیر» می نویسد: «زینب در فصاحت و بلاغت و زهد و عبادت و فضیلت و شجاعت و سخاوت شبیه ترین مردم به پدر خود علی ـ علیه السلام ـ و مادر خود فاطمه ـ سلام الله علیها ـ بود.
کد مطلب: 19915