وزیر ارشادی که ارشاد باید گردد
رسانه نوشت
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۹
Share/Save/Bookmark
 
وزیر ارشادی که ارشاد باید گردد

وبگاه "البرزبان" نوشت:

وزارت فرهنگ و ارشاد به عنوان دستگاه متولی فرهنگ در دولت جمهوری اسلامی براساس قانون می بایست وظایف فرهنگی دولت را بر عهده گرفته و آنها را بصورت مستقیم و غیر مستقیم جهت دهی و هدایت نماید. آنگاه که رئیس جمهور در ابتدای کار اجرایی قسم یاد میکند که " من‏ به‏ عنوان‏ رئیس‏‌جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ کریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‏‌کنم‏ که‏ پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ کشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای‏ مسئولیت‌هایی‏ که‏ برعهده‏ گرفته‏‌ام‏ به‏ کار گیرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای‏ کشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ ... " در حقیقت پس از تعیین و اخذ رأی اعتماد برای وزیر ارشاد بخش فرهنگی وظایف خود را به او تفویض مینماید . این موضوع در اهداف و مقررات وزارت فرهنگ و ارشاد نیز تصریح شده است :
" ماده 2:وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مسئول اجرای سیاستهای رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران در زمینة فرهنگ عمومی است وظایف اساسی زیر را در تحقق مفاد مادة 1 عهده‌دار می‌باشد"
با این موضوع و با نگاه به قانون اساسی جمهوری اسلامی که برگرفته از اصول اساسی اسلام ناب محمدی (ص) می باشد تحلیل اقدامات متعدد ، علی جنتی وزیر پر ادعا و پرطمطراق دولت یازدهم ( و لابد ژنرال فرهنگی دولت ) کاری سهل و آسان می باشد. او در آخرین اقدام خود صدور مجوز برای آلبوم خواننده زن و شرکت در جلسه رونمایی این آلبوم ، تعهدات خود را به انقلاب و قانون اساسی کامل نمود . قبل از ادامه مطلب برای تنویز ذهن خوانندگان عزیز برخی از مفاد قانون اساسی را که دولت محترم به عنوان قوه مجریه ( و البته حقوقدان و نه سرهنگ !!!) ملزم به اجرای آن هستند در ذیل می آید:
- ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان وتقوا و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی (فصل اول ، اصل سوم – بند 1 )
- کلیه قوانین و مقررات مدنی ، جزائی ، مالی ، اقتصادی ،اداری ، فرهنگی ، نظامی ، سیاسی و غیر اینها باید براساس موازین اسلامی باشد (فصل اول – اصل چهارم)
- هیچ فرد یا گروه یا مقامی حق ندارد به نام استفاده از آزادی به استقلال سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی ، نظامی وتمامیت ارضی ایران کمترین خدشه ای وارد کند (بخشی از فصل اول – اصل نهم )
- هماهنگ ‌نمودن فعالیت های سیاسی ‌، اطلاعاتی ‌، اجتماعی ‌، فرهنگی و اقتصادی در ارتباط با تدابیر کلی دفاعی - امنیتی‌ (فصل سیزدهم – اصل 176 – بند دوم)
اینها تنها بخشی و نمونه ای از وظایف فردی است که امروز همه آمال و آرزوی خود را وزارت ارشاد محمد خاتمی شدن میداند و با حمایتهای حسن روحانی گامهایی بلندتر از محمد خاتمی را به سوی غرب و غربی شدن بر میدارد.
این سطور قصد بررسی ونقد اقدامات علی جنتی را ندارد چرا که " چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است " اما در مقابل سوالاتی مهمی از مجلس و قوه قضاییه به ذهن میرسد را مرور میکنیم که بنا بر قول قرآن مجید در تذکر ویادآوری نفع و فایده قرار دارد . " الذاریات 55 - وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ"
ابتدا سوالاتی از مجلس شورای اسلامی که در حال حاضر دارای اکثریت اصولگرا می باشد :
- آیا نمایندگان محترم در سوگند خود دو موضوع " پاسداري از حريم اسلام و نگهباني از دستاوردهاي انقلاب اسلامي" و " دفاع از قانون اساسي " سوگند یاد نکرده اند ؟
- آیا در وظایف نمایند گان " هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است وحق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر نماید" (اصل 84) نیامده است ؟ و آیا اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد جز امور داخلی کشور نیست ؟
- آیا در قانون اساسی به صراحت نیامده است که " قوانين توسط قوه مقننه از طريق مجلس شوراي اسلامي كه نمايندگان منتخب مردم هستند اعمال مي‌شود" (اصل پنجاه و هشت )
شاید برخی از نمایندگان محترم دادن کارت زرد را به علی جنتی دلیلی بر اقدام قانونی خود دانسته اند ، لیکن نکته مهم اینست که آیا کارت زرد مجلسیان اساساً در برنامه های وزیر ارشاد کمترین اثری داشته است ؟ به واقع این کارت زرد که توسط بالاترین مقامات نظارتی کشور صادر شده است به اندازه ی کارت زرد یک داور ورزشی در زمین فوتبال برای فرد خاطی نگرانی به همراه داشته است؟ پر واضح است که با تغافل و فریب خود مشکلات حل نمیشود و همانگونه که مشاهده شد وزیر ارشاد در یک هنگامه ی جشنواره ای اقدام غیر قانونی خود را انجام داده و با استفاده از ترفند مشهور قصه ی گرگها و روباه ها یعنی " کی بود ؟ کی بود ؟ من نبودم " و کمک گرفتن از نشریات زنجیره ای اصلاحات که پس از دوران خاتمی مدتی در سکوت ذلیلانه بودند شروع به عادی سازی و فراموش سازی موضوع نموده است .
عجیب تر آنکه مجلس در موضوعاتی به مراتب ساده تر و کم حساسیت تر گاهی برافروخته شده تا دعوای یقه به یقه نیز پیش رفته است اما در یک اتفاقی که میتواند بنیان شرعی انقلاب و قانونی مجلس را هدف گرفته باشد سکوتی معنا دار اختیار کرده است .


اما نکاتی نیز از قوه قضائیه :
بندهای زیر از جمله وظایف قوه قضائیه است که در فصل یازدهم آمده و با عملکرد وزیر ارشاد به ویژه اقدام اخیر او نسبت مستقیم دارد ، شایسته است مسئولین ارشد قوه قضاییه علت سکوت خود در برابر ایشان را بیان نمایند .
- احیای‏ حقوق‏ عامه‏ و گسترش‏ عدل‏ و آزادیهای‏ مشروع‏ ( اصل 156 – بند 2)
- رئیس‏ دیوان‏ عالی‏ کشور و دادستان‏ کل‏ باید مجتهد عادل‏ و آگاه‏ به‏ امور قضایی‏ باشند و رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ با مشورت‏ رضایت‏ دیوان‏ عالی‏ کشور آنها را برای‏ مدت‏ پنج‏ سال‏ به‏ این‏ سمت‏ منصوب‏ می‏ کند (اصل 162)
- به‏ منظور رسیدگی‏ به‏ شکایات‏، تظلمات‏ و اعتراضات‏ مردم‏ نسبت‏ به‏ مأمورین‏ یا واحدها یا آیین‏ نامه‏ های‏ دولتی‏ و احقاق‏ حقوق‏آنها، دیوانی‏ به‏ نام‏ "دیوان‏ عدالت‏ اداری‏" زیر نظر رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ تأسیس‏ می‏ گردد. حدود اختیارات‏ و نحوه‏ عمل‏ این‏ دیوان‏ را قانون‏ تعیین‏ می‏ کند. (اصل 173)
- بر اساس‏ حق‏ نظارت‏ قوه‏ قضائیه‏ نسبت‏ به‏ حسن‏ جریان‏ امور و اجرای‏ صحیح‏ قوانین‏ در دستگاه‏ های‏ اداری‏ سازمانی‏ به‏ نام‏ "سازمان‏ بازرسی‏ کل‏ کشور" زیر نظر رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ تشکیل‏ می‏ گردد. حدود اختیارات‏ و وظایف‏ این‏ سازمان‏ را قانون‏ تعیین‏ می‏ کند ( اصل 174)
مجموعه قوانین جمهوری اسلامی در حوزه سه قوه به خوبی و روشن تر از روز بیان میکند خط رفتاری و اقدامات وزیر ارشاد دولت یازدهم کاملا مغایر با قوانین و مبانی اسلامی نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد . از این رو لازم است به عنوان آخرین نکته ی این نوشتار بندی از وصیت نامه امام (ره) یادآوری شود تا چنانچه مسئولین در برخورد با معضلاتی مانند ایشان دچار ملاحظه کاریهای سیاسی و... میباشند بدانند که امام راحل به عنوان معمار کبیر انقلاب برای این مشکل نیز راه حل مناسبی قرار داده اند. متن بند "میم " وصیت نامه الهی ، سیاسی امام خمینی (ره) الگوی پیش روی امت حزب الله می باشد:
" اكنون‌ وصیت‌ من‌ به‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ در حال‌ و آینده‌ و رئیس‌جمهور و رؤسای‌ جمهور مابعد و به‌ شورای‌ نگهبان‌ و شورای‌ قضایی‌ و دولت‌ در هر زمان‌، آن‌ است‌ كه‌ نگذارند این‌ دستگاههای‌ خبری‌ و مطبوعات‌ و مجله‌ها از اسلام‌ و مصالح‌ كشور منحرف‌ شوند. و باید همه‌ بدانیم‌ كه‌ آزادی‌ به‌ شكل‌ غربی‌ آن‌، كه‌ موجب‌ تباهی‌ جوانان‌ و دختران‌ و پسران‌ می‌شود، از نظر اسلام‌ و عقل‌ محكوم‌ است‌. و تبلیغات‌ و مقالات‌ و سخنرانیها و كتب‌ و مجلات‌ برخلاف‌ اسلام‌ و عفت‌ عمومی‌ و مصالح‌ كشور حرام‌ است‌. و بر همة‌ ما و همة‌ مسلمانان‌ جلوگیری‌ از آنها واجب‌ است‌. و از آزادیهای‌ مخرب‌ باید جلوگیری‌ شود. و از آنچه‌ در نظر شرع‌ حرام‌ و آنچه‌ برخلاف‌ مسیر ملت‌ و كشور اسلامی‌ و مخالف‌ با حیثیت‌ جمهوری‌ اسلامی‌ است‌ به‌ طور قاطع‌ اگر جلوگیری‌ نشود، همه‌ مسئول‌ می‌باشند.
و مردم‌ و جوانان‌ حزب‌اللهی‌ اگر برخورد به‌ یكی‌ از امور مذكور نمودند به‌ دستگاههای‌ مربوطه‌ رجوع‌ كنند و اگر آنان‌ كوتاهی‌ نمودند، خودشان‌ مكلف‌ به‌ جلوگیری‌ هستند. خداوند تعالی‌ مددكار همه‌ باشد".

 

انتهای پیام

کد مطلب: 19752